Newsletter

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje dotyczące naszych produktów?

Dodaj swój adres e-mail:

Aktualności

Katarzyna Figura i Marzena Trybała apelują o ratowanie Sokołowska!

dodano: 2012-10-03 12:34:28

 

"Ratujmy Sokołowsko!" apelują Katarzyna Figura i Marzena Trybała podczas festiwalu "Hommage a Kieślowski" odbywającym się co roku w jednej z naszych miejscowości - Sokołowsku.
 
Sokołowsko to miasteczko na Dolnym Śląsku, usytuowane na granicy z Niemcami i Czechami, to miejscowość, gdzie reżyser spędził część dzieciństwa i nakręcił film dokumentalny pod tytułem Prześwietlenie. W wydarzeniu wzięło udział około 1500 osób. Publiczność, podczas 3 dni obejrzała ponad 50 projekcji filmowych, w kinie Zdrowie oraz w trzech kinach plenerowych.
Podczas uroczystej Gali Festiwalowej, prowadzonej przez Renatę Gabryjelską i Janusza Wróblewskiego, nastąpiło uroczyste przekazanie archiwaliów przez Studio Filmowe TOR na rzecz, powstającego w odbudowywanym na ten cel zabytkowym sanatorium dr Brehmera, Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Goście specjalni – Marcel Łoziński, Maria Kieślowska, Katarzyna Figura, Dorota Kędzierzawska, Marzena Trybała, prof. Tadeusz Lubelski, Stanisław Zawiśliński wpisali się do księgi Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Podczas Gali Festiwalowej odbył się premierowy pokaz dokumentu Krzysztofa Kieślowskiego pod tytułem Zdjęcie, który po wielu latach nieobecności, na nowo zgrany i udźwiękowiony, wrócił do filmowego obiegu.
 
 
W programie festiwalu znalazły się polskie i zagraniczne filmy, które dialogują z twórczością autora dekalogu – zostały pokazane filmy Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne, Kena Loacha, Heleny Třeštíkovej, Jacka Bławuta, Marcina Bortkiewicza, Małgorzaty Szumowskiej, Marcela Łozińskiego, Doroty Kędzierzawskiej oraz Grega Zglińskiego.
 
Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących – pomiędzy filmami odbyły się panele dyskusyjne i prelekcje z udziałem twórców prezentowanych filmów, gości specjalnych i krytyków. Pasjonaci kina wzięli udział w Warsztatach Krytyki Filmowej, prowadzonych przez wybitnych filmoznawców, krytyków i dziennikarzy filmowych, m. in. – Tadeusza Lubelskiego (UJ), Janusza Wróblewskiego (Polityka), Łukasza Maciejewskiego, Bartosza Żurawieckiego, Marcina Adamczaka (UAM). Dzięki partnerowi festiwalu, firmie Carisma Film Group, odbył się przedpremierowy pokaz filmu Manipulacja Pascala Verdosci z Sebastianem Kochem i Klausem Marią Brandauerem. Obecny na festiwalu producent Philipp Rappold, spotkał się z publicznością po projekcji filmu.
 
 
Do Sokołowska przyjechał Jeane Baptiste – francuski architekt, który swoim doświadczeniem wesprze odbudowę zabytkowego Sanatorium dr Brehmera, gdzie Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ organizator festiwalu wspólnie z firmami Outdoor Cinema i Carisma Film Group, tworzą Międzynarodowe Laboratorium Kultury. Przybyli na festiwal goście byli oczarowani klimatem niezwykłego miejsca jakim jest Sokołowsko oraz ogromnym potencjałem związanym zarówno z festiwalem jak i odbudową zabytkowego sanatorium. Aktorki Katarzyna Figura i Marzena Trybała nagrały spontaniczny apel Ratujmy Sokołowsko!, skierowany do wszystkich, którym na sercu leżą losy kultury Polski.
 

 

Festiwal Hommage à Kieślowski to wyjątkowe święto kina, gdzie w niezwykłej atmosferze, w jednym miejscu spotykają się bliscy współpracownicy, przyjaciele i rodzina Krzysztofa Kieślowskiego, pasjonaci jego twórczości oraz filmowcy. 

 

Spis wszystkich aktualności »

Kino objazdowe